Łupież u kota

Łupież jest bez wątpienia objawem świadczącym o istotnym problemie skóry. Najczęściej występuje w wyniku sporego złuszczania się naskórka osiągającego postać łusek, co przypomina, iż łupież widoczny jest u człowieka w formie „ paprochów’’, które znajdują się między włosami, tak jak na powierzchni owej ,,okrywy włosowej”. Towarzyszy mu przede wszystkim owy łojotok, a więc nadmierne wydzielanie tegoż łoju przez poszczególne gruczoły – zatem substancji przypominającej owy wosk, która jednocześnie znajduje się u zupełnie zdrowych zwierząt na jego skórze.

Do jej funkcji zalicza się przede wszystkim ochronę przed wzrostem bakterii oraz grzybów. Istnieje również wiele przyczyn skutkujących wystąpieniem łupieżu u naszych kotów, jednak część z nich wymaga bezpośredniego kontaktu z naszym lekarzem weterynarii. Wskazuje się jednak, że wiele z nich daje się jednak rozwiązać dzięki prawidłowej opiece właścicieli. Na odpowiedni proces złuszczania danego naskórka wpływa duża ilość chorób, które jednocześnie możemy podzielić na określone rodzaje. Poza tym niewłaściwa dieta, może spowodować swoiste wysychanie naskórka, a co za tym idzie złuszczanie.

   Zatem trzeba również zwracać uwagę na owy wygląd futra, gdyż jest bardzo dobrym wskaźnikiem widocznej jakości kociej karmy. Skutkuje to tym, ze łupież może bez wątpienia wystąpić jako reakcja alergiczna na poszczególny rodzaj karmy bądź dostępny produkt pielęgnacyjny do jego sierści. Spadek elastyczności skóry oraz nadmierne złuszczanie się owego naskórka to bez wątpienia efekt odwodnienia spowodowanego na przykład biegunką bądź wymiotami czy nawet zbyt ciepłym otoczeniem naszego pupila.

Ciekawostką jest, że różnice poszczególnych temperatur oraz pora roku w jakiś sposób również może stać się przyczyną łupieżu. Podkreśla się również, że w okresach zimowych powietrze w naszym mieszkaniu jest zdecydowanie mniej wilgotne niż następnych porach roku, bowiem w lecie w momencie, gdy nasz kot za długo funkcjonuje na słońcu może również dojść do poparzenia skóry oraz wystąpienia owego łupieżu. Wskazuje się, że łupież u naszego kota jest w wielu sytuacjach efektem licznych chorób wywoływanych przez owe pasożyty zewnętrzne – pamiętajmy, że w okresie letnim na pewno ich przybędzie. 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@marcinstefanczyk.pl

Jesteśmy miłośnikami kotów, którzy dbają o nie jak najlepiej. Dzięki naszym poradom twój kot poczuje się na prawdę szczęśliwy. Zapraszamy do czytania

Pienso húmedo y seco para gatos. Accesorios para gatosZoofast - Dyrebutik onlineZoofast - най-евтиният зоомагазин онлайн! - храна за домашни любимциA loja de animais mais barata - zoofast.ptZoofast djuraffär online - Foder och tillbehör till husdjur.Pigiausia zoo parduotuvė Zoofast.lt. Maistas šunims ir katėms. Royal CaninSpletna Trgovina za male živali Zoofast

Zooveikals online Zoofast. Suņu un kaķu barības. Royal Canin